Sayfa 4 Toplam 6 Sayfadan BirinciBirinci 123456 SonuncuSonuncu
Toplam 166 adet sonuctan sayfa basi 91 ile 120 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: TR-ABD Para transferi ( Ana Başlık )

Siteden Uzaklaştırıldı
    Tecrübe Puanı
    0

...@aalpinistt

ellerine saglık dostum en mantıklısı dediğin gibi moneygramı kullanmak olacak sanırım !

teşekkürler...!

Üstad
    Tecrübe Puanı
    17

Alıntı aalpinistt Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Para transferi konusunda geçtiğimiz yıl neredeyse konuyla ilgili 2. master ı yaptım desem yeridir..bu yüzden sorularını zevkle yanıtlıyorum ) epey bir arastırma yapmıstım gitmeden, malum gittiğim donemde birkaç problem vardı basımda kredi kartımla ilgili..türkiyeye donuncede icralık olmamak için birraz arastırma geliştirme üzerine yoğunlasmıstım )

1-Benimde garantiden hesabım vardı ve internet bankacılığını kullanıyordum. Ayrıca 2 tane daha kredi kartım vardı giderken ve onların taksitlerinide amerikada odedim birkaç ay...
    Bunun için en ucuz yol, MONEY GRAM diyebilirim....Amerikada alısveris merkezlerinde ve ozellıklede wal martta bu merkezler var..türkiyede de yapı kredi bankalarında var..

Örneğin 300 dolar yolluyorsun, 11 dolar alıyorlar senden..sana bir şifre veriyorlar ve sen o şifreyi parayı çekecek olan kişiye veriyorsun...hepsi bukadar...

Sonrasında bu parayı senin garanti hesabına yatıracak birilerini bulman lazım tabi ...ben bu konuyu halletmiştim,, sonrasında internet bankacılığına giriyorsun, kart borclarını vb.. herseyi netten halletmiştim...
    Doğrudan hesabına EFT yapmanda mumkun fakat amerikadaki bankalar 300 dolar için 40-45 dolar alıyorlar..

2-Benim bank of americadan hesabım vardı, fakat sadece pay checkleri almak için kullandım..Bir defasında limitten fazla para çekmişim ve haberim yok, limit asımından 3 gün sonra bankaya gittim sans eseri ve bakiyem -180 doları gostreiyordu....Şok oldum....sonrasında bir kısmını odedim mecburen falan...
    konuyu fazla dağıtmadan,,, elbette senin bank of americadan para transferi yapman mumkun ama yine benzer miktarda para transferi ücreti alacaklardır..denemedim ama kesinlikle vardır bu ücret..

3-Aynen bende burada citi bankdan hesap açtırdım, kapıma kadar geldiler..Fakat kredi kartı hesabı actılar,, normal hesap kartı vermediler..eğer amerikada kullanmak için vadesiz tasarruf hesabı actıracaksan senden 100 dolar gibi bir para istiyorlardı hatırladığım kadarıyla...Yani dolar hesabı için bu parayı vermen şarttı...Bu para citi banka gidiyor..geri alamıyorsun...ben bu yuzden açtırmamıstım.

sana önerebileceğim en ucuz ve en güzel yol Money gram....

kolay gelsin...
    En ucuz yol money gram değil citibank global öğrenci kartı.
    İlk etap 80 dolar veriyorsun yanılmıyorsam,
    daha sonra amerika transferlerinde hiç para kesmiyorlar.
    Tüm 7eleven larda citibank atm'i var ayrıca
    Bu yıl 1000 dolara 80 dolar komisyon alıyordu moneygram (yanlışsam düzeltin)?
    Ha o garantinin de allah belasını versin,
    kendi paramı çekemedim amerikada'yken

Site Yöneticisi break - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    10

Ek bir bilgi daha paranızı herzaman aktif olan 'checking' hesabınıza yatırın. Savings hesabına yatırırsanız eğer kart ile yapacağınnız alışverişte savings'ten checking'e aktarım olacağı için 20$ gibi bir rakam kesiliyor.
    # Holiday in America: 2008 , 2009 , 2010 ...

# Internship in Israel: 2011 ...

# MSc. and I. Europe Trip: 2012 ...

# Retired Worker & Traveler: 2013 ...

# Maldive Island: 2016

# II. Europe Trip: 2017

Üstad
    Tecrübe Puanı
    21

Alıntı n3co_ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    En ucuz yol money gram değil citibank global öğrenci kartı.
    İlk etap 80 dolar veriyorsun yanılmıyorsam,
    daha sonra amerika transferlerinde hiç para kesmiyorlar.
    Tüm 7eleven larda citibank atm'i var ayrıca
    Bu yıl 1000 dolara 80 dolar komisyon alıyordu moneygram (yanlışsam düzeltin)?
    Ha o garantinin de allah belasını versin,
    kendi paramı çekemedim amerikada'yken

1000 dolara 16 dolar aliyor amerikadan turkiyeye ... yanlisim varsa duzeltin.belki bu internetten yapilan bir islem icin gecerlidir bilmiyorum.

http://www.moneygram.com/eHowMuch/ho...countryCode=US
    Peki.

Site Yöneticisi break - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    10

Alıntı azuhazu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    1000 dolara 16 dolar aliyor amerikadan turkiyeye ... yanlisim varsa duzeltin.belki bu internetten yapilan bir islem icin gecerlidir bilmiyorum.

MoneyGram Pricing Input - USA
    Gönderen Ülke : TURKEY
    Gönderilen Ülke : UNITED STATES
    Hizmet : 10 Minute Service
    Gönderilen Tutar' : 1,000.00 US DOLLAR
    Ücret Tutarı : 50.00 US DOLLAR
    Toplam Tutar : 1,050.00 US DOLLAR
    Alınan Tutar : 1,000.00 US DOLLAR
    # Holiday in America: 2008 , 2009 , 2010 ...

# Internship in Israel: 2011 ...

# MSc. and I. Europe Trip: 2012 ...

# Retired Worker & Traveler: 2013 ...

# Maldive Island: 2016

# II. Europe Trip: 2017

Üstad
    Tecrübe Puanı
    21

Alıntı break Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Gönderen Ülke : TURKEY
    Gönderilen Ülke : UNITED STATES
    Hizmet : 10 Minute Service
    Gönderilen Tutar' : 1,000.00 US DOLLAR
    Ücret Tutarı : 50.00 US DOLLAR
    Toplam Tutar : 1,050.00 US DOLLAR
    Alınan Tutar : 1,000.00 US DOLLAR

ben amerikadan tr ye gondermeyi hesapladim.fark bu olsa gerek sanirim.
    Peki.

Profesyonel Watçı
    Tecrübe Puanı
    18

En iyisi Moneygramdır.
    Western Union 1000 dolara 71 dolar alırken;
    Moneygram 1000 dolara 21 dolar almıştı geçen yaz.

Kesinlikle Moneygram.
    Tr'dende yapıkredi'den direk paranızı çekebilirsiniz.

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Arkadaslar geçtiğimiz yıl money gram 1000 dolara 21-22 kusur dolar alıyordu..ben her ay kullandım diyebilirm..hatta kampanyası vardı.

Citi bank konusu doğrudur, farklı bir alternatif olabilir..fakat hesap ortada, money gram yapılan transfer ücretlerine göre biraz daha hesaplı.

300 dolara kadar 11 dolar transfer ücreti alıyordu yanlıs hatırlamıyorsam. sonrasında 21 dolar.

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Vermiş olduğunuz sitede gönderilen ülkeyi USA, alan ülkeyide TURKEY yaparsanız eğer,
    1000 dolar için 16 dolar ücret alındığını görebilirisniz.

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Aynı şeyleri yazmısız buarada, doğrusun "azuhazu"....

Üstad
    Tecrübe Puanı
    21

Alıntı aalpinistt Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aynı şeyleri yazmısız buarada, doğrusun "azuhazu"....

internetteki bir hesaptan para gonderdigimizde 16 dolar olabilir.nakit olarak yaptigimizda belki baska bir fiyat olabilir.
    Peki.

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

kredi kartı olmayanlar için nasıl bi yol var?
    çünkü öğrenci olduğum için kart almam imkansız aileminde yok,
    prensip olarak kredi kartı kullanmayan bi kitleyiz
    hal böyle olunca abd ye gidersem napıcam bilmiyorum sürekli nakitle dolanmak da sinir bozucu olucaktır.çaldırma,kaybetme korkusu falan!
    zaten bu banka işleri vs çok karmaşık msjlarını okuyorum ama hiçbişey anlamadım desem yeridir!
    burdan giderken mi kart almak lazım kredi kartı,hesap kartı hangisi?
    herşey çok karışık

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

internetteki bir hesaptan para gonderdigimizde 16 dolar olabilir.nakit olarak yaptigimizda belki baska bir fiyat olabilir.
    Yok yaa...ben gecen yaz 300 doları 11 dolara yolladım, 300 ü geçince 21 aldılar, sonra araba kiralamak için kredi kartıma para transferi yapmam gerekti, 800 dolar falan yollmıstım ondanda 21 aldılar...

asagı yukarı boyledır fiyatlar...

Üstad
    Tecrübe Puanı
    21

Alıntı ophelia23 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hal böyle olunca abd ye gidersem napıcam bilmiyorum sürekli nakitle dolanmak da sinir bozucu olucaktır.çaldırma,kaybetme korkusu falan!
    zaten bu banka işleri vs çok karmaşık msjlarını okuyorum ama hiçbişey anlamadım desem yeridir!
    herşey çok karışık

birincisi ogrenci olman kredi karti alamayacagin anlamina gelmez, eger tr yi kastediyorsan.isbankasina git universitelim kredi karti var rahatlikla alabilirsin.nakitle dolasmana gerek yok, zati nakitle dolasmak olumun yarisidir amerikada oraya gittiginde sosyal guvenlik numaran ciktiginda bankaya gideceksin normal bir hesap actiracaksin.durumunu da anlatacaksin,ogrenciyim birkac ay sonra ayrilacam felan diye.onlar sana hesap acacak ve sana gecici bir debit kart verecekler.bu kart atm karti gibi birsey tr deki.alisverislerde heryerde kullanabiliyorsun.yalniz sinir bozan bir ozelligi var kredi kartiyla kiyaslarsaniz eger.araba kiraladiginizda yada bir otelde kalmaya gittiginizde sizinparanizin bir miktarini kullanamaz hale getiriyor.cikista tekrar yukluyorlar hesabiniza.onbes gun sonra felanda gercek debit kartiniz elinizde oluyor.alisveriste heryerde kullanabilirsiniz

Yok yaa...ben gecen yaz 300 doları 11 dolara yolladım, 300 ü geçince 21 aldılar, sonra araba kiralamak için kredi kartıma para transferi yapmam gerekti, 800 dolar falan yollmıstım ondanda 21 aldılar...

asagı yukarı boyledır fiyatlar...
    money gram en iyisi herhalde.banka hesabi felan ugrasmak zorunda kalmaz insan.para gonderecek kadar para olsunda, gondermesi sorun degil
    Peki.

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

herşey çok karışık
    Merhaba, açıkcası para konusunda iki durum var.
    1-Giderken parayı nasıl saklayacağız.
    2-Gittikten sonra kazandıklarımızı ne yapacağız.

İlk konu için, elbette tüm parayı yanımızda tasımamız sakıncalı. Bu yüzden herhangi bir bankadan debit kart, yada bankamatik kartı yani vadesiz tasarruf kartlarıda denilen kartlardan alıp, içine paranı yatırıp amerikada kullanabilirisn.

Ekstradan bir güvence olması için ne olur ne olamz diye kredi kartıda alman iyi olabilir, örneğin araba kiralarken vb...

Gittikten sonra kazandıklarını saklaman içinse, türkiyeye money gram vb. yollarla paranı transfer edebilirisn, türkiyedende senin hesabına paranı tekrar yatırabilirler..Veya amerikada bir bankadan hesap açtırabilirisn paranı burda saklayabilirisn fakat bu konuyla ilgili bazu dikkat etmen gereken noktalar mevcut, bu noktalara forumdaki ilgili sayfalarda ulasabilirisn..
    Yada senin amerikada kullnadığın bankamatik kartına, IBAN numaranı vererek 45-50 dolara kazandığın parayı havale edebilirisn...

Kısaca bu sekılde ozetleyebilirm...

Tabi bir çözüm daha var. Üzerinde, ayakkabında veya valizinin belli yerlerinde saklayarakta paranı götürmen mümkün.... tercih senin..

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

money gram en iyisi herhalde.banka hesabi felan ugrasmak zorunda kalmaz insan.para gonderecek kadar para olsunda, gondermesi sorun degil [/QUOTE]

aynen katılıyorum gönderecek kadar para olsundaa, tek sorunumuz nasıl gondereceğimiz olsun yau...

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

teşekkür ederim ayrıntılı bilgi için
    gitmem kesinleşsinde araştırmaları arttırırım
    zaten benim derdim buraya para yollamak falanda değil çünkü öyle bi imkan olucağını sanmıyorum ben sadece o biriktirdiğim ve tatilde,alışverişte,heryerde kullanıcağım parayı,saklamak istediğim kart gibi bişi istiyorum o kadar.o kart kaybolursa naparım onu bilmesemde
    tabi gezerken nakitte gerekicek onuda bi şekil saklarım artık

Üstad
    Tecrübe Puanı
    21

teşekkür ederim ayrıntılı bilgi için
    gitmem kesinleşsinde araştırmaları arttırırım
    zaten benim derdim buraya para yollamak falanda değil çünkü öyle bi imkan olucağını sanmıyorum ben sadece o biriktirdiğim ve tatilde,alışverişte,heryerde kullanıcağım parayı,saklamak istediğim kart gibi bişi istiyorum o kadar.o kart kaybolursa naparım onu bilmesemde
    tabi gezerken nakitte gerekicek onuda bi şekil saklarım artık

cogu yerde debit kart geciyor, en azindan benim gordugum yerlerde.kartin kaybolursa da bankani arayacaksin.ordaki musteri hizmetleri trnin bin kati daha iyi.
    Peki.

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

tamam çok teşekkürler

Üstad
    Tecrübe Puanı
    17

cogu yerde debit kart geciyor, en azindan benim gordugum yerlerde.kartin kaybolursa da bankani arayacaksin.ordaki musteri hizmetleri trnin bin kati daha iyi.
    Banka şubesinde görevli kadının bilgisayardın maillerime cevap atmıştım ve
    dünya telekom hesabımı aktive etmiştim. O kadar iyiler

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

arkadarslar turkıyeden abdye para yollatmam lazım..bunun ıcın en ekenomık ve hızlı sekılde evden abdye nsl para yollattırırım??
    citybank hesabı fln yok..konuyu okudum kafam karıstı gerçi..

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Alıntı mussusi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadarslar turkıyeden abdye para yollatmam lazım..bunun ıcın en ekenomık ve hızlı sekılde evden abdye nsl para yollattırırım??
    citybank hesabı fln yok..konuyu okudum kafam karıstı gerçi..
    türkiyeden para yollama işinde eğer bankamatik kartın veya kredi kartık yoksa genelde biraz masraflı oluyor, fakat money gramı öneririm...

Yapı kredi bankasının money gram işaretini gördükleri subeye ailen gittiği zaman (ayrıca kuveyt türk ve bank asyada da var) , 25-30 dolar karsılığı parayı yollayabilirler... yollamak istedikleri eyalet yada şehiri belirtmeleri yeterli fakat sana öneriirm paranın geleceği yerde money gram ile para alabileceğin bir yer varmı arastırmandır...
    aşağıdaki siteden bakabilirisn..

Agent Locator - United States

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

usta 4 yerde alabılecgım gostreıo bulundugum sehrıde..ama yanımda sadece ıs bankası kartım var ve yapı kredı hesabım fln yok.yıne de alabılır mıyım..acıl cevap yazsan ıyı olur) ne kadar guvenlı?

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Alıntı mussusi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    usta 4 yerde alabılecgım gostreıo bulundugum sehrıde..ama yanımda sadece ıs bankası kartım var ve yapı kredı hesabım fln yok.yıne de alabılır mıyım..acıl cevap yazsan ıyı olur) ne kadar guvenlı?

money gram ile paranı alabileceğin yer varsa, yapı krediden hesabın olmasına gerek yok dostum...türkiyeden herhangi bir moneygram subesinden parayı senin alabiceğins ubeye yonlendirirler, sende ordan alırsın,, parayı yatırırken yapıkrediden ailene 5-6 haneli bir şifre veriyorlar,, ailen o şifreyi sana soyluyor ve sende parayı alacağın subeye gittiğinde o şifreyi verirp paranı alabiliyorsun...

eğer iş bankası kartın varsa, ailen senin iş bankası hesabına para yatırabilir, sende amerikadaki herhangi bir bankamatikten bu parayı çekebilirisn fakat belli bir miktar komisyon alınır ve çektiğin dolar tutarı için türkiyedeki kur üzerinden tl hesabından dusulur...

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

arkadaşlar paypal hesabını kullanın.amerikadaki banc of america hesabımda 500 dolar kalmıştı fakslar yolladım dilekçeler yolladım.debit cardımı türkiyede kullanıma açmadılar.dolayısıyla bende türkiyede kullanamadım.daha sonra amerikadayken eşleştirdiğim paypal hesabıma 500 doları gönderdim.ordan türkiyedeki paypal hesabıma yolladım.türkiyedeki hesaptan da kendi banka hesabıma.3 dolar kesintiyle=) kesinlikle önerdiğim bir yol.kullanabilirsiniz.paypaldan hesabınıza en geç 2-3 iş gününde yatar

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    33

arkadaslar paypaldan transfer yapmistim ben ama suresi 2 haftayi buluyor para transferinin.eger odemeniz gereken aylik ekstre filan varsa bu sekilde halledebilirsiniz.neticede 3 ay ora olacaksiniz.komisyonuda yok.yapmaniz gereken paypaldan hem tr de iken hem amerikada iken hesap acip amerikada actiginiz hesaba amerikan bankasini tanitmak tr de acitiginiz hesaba tr banla hesabini tanitmaktir.sonra amerikan bankasindan amerikada actiginiz paypala sonra tr deki paypala ordanda tr deki banka hesabina.para harcamadan yaptim.600 dolar aktarmistim.kredi karti ekstresi icin.ayni sekilde tr hesabimda oldu 10 is gunu icinde.

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

bende kendi tecrübelerimi yazayım...

western union ve money gram uygun görünüyor ancak her an paranıza erişemiyorsunuz,mesai saatlerinde olmanız lazım.

türk bankaları da genelde atm kartlarına dolar hesabı tanımlamıyorlar.eğer bir türk bankasından tl veya döviz hesabınızdan nakit çekimi yapacaksanız atm kullanım bedeli+bir miktar komisyon+döviz kuru farkı(tl hesabı ise) kadar masrafınız olur. yüksek meblağlarda masraflar artıyor haliyle.arkadaşlarımdan böyle çok para kaybedenler oldu...

hsbc bir diğer alternatif,ancak 6-7 eyalette şubeleri var.bankadanda atm kartına dolar hesabı bağlanıp bağlanamayacağı hakkında çelişkili bir bilgi aldığım,daha doğrusu tl hesabı olsa bile hsbc atmsinden yapacağım çekimlerdede komisyon ödeyeceğimi öğrenince hiç bulaşmayım dedim.

citibank...evet pek çok kişi bunu konuşmuş,bende birşeyler ilave edeyim.
    citibanka gidip yurtdışı kullanım için vadesiz döviz hesabı açmak istediğinizi söylüyorsunuz,bir miktar açılış komisyonu(80 dolar vermiştim,şimdi bilemiyorum kaç olmuştur) ödüyosunuz,anında hesabınız hazır.

eğer tl açtırırsanız şube ve atmlerden para yatırıyorsunuz,çekim yaparken kur farkı harici masraf olmuyor.

eğer usd açtırırsanız,sadece şubelerden para yatırabiliyorsunuz(havalelerde dahil ama masraflı olacağı için değinmedim) ve yatırdığınız miktar kadar çekim yapabiliyorsunuz.

günlük 2000tl karşılığı döviz çekim limiti var

şube ağı biraz zayıf.ancak atmlerini her yerde bulmak mümkün.7-eleven deki atmleri gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.(millet las vegasta fellik fellik banka ararken ben stripin orta yerinde rahatça 5 kuruş masraf ödemeden paramı çekebilmiştim vegas stripteki bütün atmler ortak nokta ve çok yüksek komisyonlar alıyorlar)ayrıca moneypass logolu atmler de kullanılabiliyomuş,ben denemedim

ortak noktalarda bakiye görüntüleme için 1,çekim için 3-4.5 dolar civarı komisyon gider.

amerikada hesaplar checking ve savings diye 2 şekilde açıldığı için bizim bu hesabımız hem checking hem savings gibi görünüyor.para çekerken dilediğinizi seçebilirsiniz.sıkıntı olmaz.hatta bankanın verdiği dekontlarda hesap numaranızın son 4 hanesi 0000 görünecek,şaşırmayın

kartın özelliği,son kullanma tarihi ve cvv kodu yok.zaten ilk elinize aldığınızda armut gibi bi tasarımı olduğunu göreceksiniz,merak etmeyin abd deki citibanklarda aynı kartlardan veriyo

kartla alışveriş yapılamıyor.bu genel bir özellik.denemesi de bedava şifrenizi girdikten sonra para yok diye uyarı verecek.

eğer yanınızda bir birikim götürmeyi düşünüyorsanız ama çalınmasından korkuyorsanız veya banka hesabı açtırana kadar cep harçlığımı nasıl muhafaza edeceğim diye düşünüyorsanız bu seçeneği deneyebilirsiniz.hesabınız açılıp kartınız geldikten sonra içinceki parayı çekip yatırırsınız rahatlıkla...

mutlaka yanınızda bir adet kredi kartı olsun.bankaların öğrencilere verdiği komik limitli kartlar pek işe yaramayabilir ama en azından araba kiralarken depozitoyu halledebilirsiniz.şansınız varsa limitlerinizi artırmayı deneyin.bazı bankalar bu uygulamayı gevşek bırakırken bazısı sıkı tutabiliyor.

mümkünse 100 lük banknot getirmeyin veya bir an önce hesabınıza yatırın.alışverişte bazı yerlerde geçmiyor,bazı yerlerse size tuhaf tuhaf bakıp parayı epey inceliyorlar.elektronik alışverişlerinde sıkıntı olmuyor ama.

birde son olarak ,anne-babalarımızın kredi kartlarını alışverişlerde genelde kullanabiliyoruz ama otellerde ve araba kiralarken depozit olarak kabul etmiyolar.

şimdilik aklıma gelenler bunlar

Üstad
    Tecrübe Puanı
    21

bence hiç uğraşmaya gerek yok 80 dolar felan hesap ücreti normal tr deki bankamatiğini götür burdan sana tl yatırsınlar sen ordan dolar çek kullanım ücreti 2.5 dolar kesiyor bence en mantıklısı bu
    ya olduğun gibi görün yada gözüme görünme!!!

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

matador_36,sen hangi banka atm kartını kullanıyorsun acaba?ve döviz kuru+2.5 dolar haricinde ekstradan çekilen tutarın %bilmemkaçı gibi bir komisyon ödüyormusun?

BannedUser
    Guest

Alıntı quinzeo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bende kendi tecrübelerimi yazayım...

western union ve money gram uygun görünüyor ancak her an paranıza erişemiyorsunuz,mesai saatlerinde olmanız lazım.

türk bankaları da genelde atm kartlarına dolar hesabı tanımlamıyorlar.eğer bir türk bankasından tl veya döviz hesabınızdan nakit çekimi yapacaksanız atm kullanım bedeli+bir miktar komisyon+döviz kuru farkı(tl hesabı ise) kadar masrafınız olur. yüksek meblağlarda masraflar artıyor haliyle.arkadaşlarımdan böyle çok para kaybedenler oldu...

hsbc bir diğer alternatif,ancak 6-7 eyalette şubeleri var.bankadanda atm kartına dolar hesabı bağlanıp bağlanamayacağı hakkında çelişkili bir bilgi aldığım,daha doğrusu tl hesabı olsa bile hsbc atmsinden yapacağım çekimlerdede komisyon ödeyeceğimi öğrenince hiç bulaşmayım dedim.

citibank...evet pek çok kişi bunu konuşmuş,bende birşeyler ilave edeyim.
    citibanka gidip yurtdışı kullanım için vadesiz döviz hesabı açmak istediğinizi söylüyorsunuz,bir miktar açılış komisyonu(80 dolar vermiştim,şimdi bilemiyorum kaç olmuştur) ödüyosunuz,anında hesabınız hazır.

eğer tl açtırırsanız şube ve atmlerden para yatırıyorsunuz,çekim yaparken kur farkı harici masraf olmuyor.

eğer usd açtırırsanız,sadece şubelerden para yatırabiliyorsunuz(havalelerde dahil ama masraflı olacağı için değinmedim) ve yatırdığınız miktar kadar çekim yapabiliyorsunuz.

günlük 2000tl karşılığı döviz çekim limiti var

şube ağı biraz zayıf.ancak atmlerini her yerde bulmak mümkün.7-eleven deki atmleri gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.(millet las vegasta fellik fellik banka ararken ben stripin orta yerinde rahatça 5 kuruş masraf ödemeden paramı çekebilmiştim vegas stripteki bütün atmler ortak nokta ve çok yüksek komisyonlar alıyorlar)ayrıca moneypass logolu atmler de kullanılabiliyomuş,ben denemedim

ortak noktalarda bakiye görüntüleme için 1,çekim için 3-4.5 dolar civarı komisyon gider.

amerikada hesaplar checking ve savings diye 2 şekilde açıldığı için bizim bu hesabımız hem checking hem savings gibi görünüyor.para çekerken dilediğinizi seçebilirsiniz.sıkıntı olmaz.hatta bankanın verdiği dekontlarda hesap numaranızın son 4 hanesi 0000 görünecek,şaşırmayın

kartın özelliği,son kullanma tarihi ve cvv kodu yok.zaten ilk elinize aldığınızda armut gibi bi tasarımı olduğunu göreceksiniz,merak etmeyin abd deki citibanklarda aynı kartlardan veriyo

kartla alışveriş yapılamıyor.bu genel bir özellik.denemesi de bedava şifrenizi girdikten sonra para yok diye uyarı verecek.

eğer yanınızda bir birikim götürmeyi düşünüyorsanız ama çalınmasından korkuyorsanız veya banka hesabı açtırana kadar cep harçlığımı nasıl muhafaza edeceğim diye düşünüyorsanız bu seçeneği deneyebilirsiniz.hesabınız açılıp kartınız geldikten sonra içinceki parayı çekip yatırırsınız rahatlıkla...

mutlaka yanınızda bir adet kredi kartı olsun.bankaların öğrencilere verdiği komik limitli kartlar pek işe yaramayabilir ama en azından araba kiralarken depozitoyu halledebilirsiniz.şansınız varsa limitlerinizi artırmayı deneyin.bazı bankalar bu uygulamayı gevşek bırakırken bazısı sıkı tutabiliyor.

mümkünse 100 lük banknot getirmeyin veya bir an önce hesabınıza yatırın.alışverişte bazı yerlerde geçmiyor,bazı yerlerse size tuhaf tuhaf bakıp parayı epey inceliyorlar.elektronik alışverişlerinde sıkıntı olmuyor ama.

birde son olarak ,anne-babalarımızın kredi kartlarını alışverişlerde genelde kullanabiliyoruz ama otellerde ve araba kiralarken depozit olarak kabul etmiyolar.

şimdilik aklıma gelenler bunlar
    eline sağlık üşenmeden yazmışsın.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)