Work and Travel 2025
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 31 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 30 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: işveren ssn almamızı istemiyor, hatta aldırmıyor???

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Standart işveren ssn almamızı istemiyor, hatta aldırmıyor???

arkadaşlar mrb, abd ye geleli 4 gün oldu ve bir sorunumk var:

merkeze uzak bi tatil beldesinde çalışıyorum ve önemli yerler hep uzakta ve bildiginz üzre araba olmayınca da ulaşım imkansız nerdeyse. işveren ssn almamızı istemiyor. kaç defa söyledik hep geçiştirdi o çıkana kadar siz gitmiş olursunz diyor. ulaşımdan dolayı kendimiz de gidemiyoruz.ve diğer çalışanlarının da izni yok sanırım :S
    peki bu durumda benm başıma ne gelir? bunda ben de suçlu sayılıyor muyum? bide banka hesabıda açtırmadı parayı elden veriyor. çok mu güvenliksizim şu anda usa da mesela istediği zaman çıkarabilir mi ve sözleşmeye uymazsa ne olur? yaniş bunların ssn ile ilgisi varmı
    lütfen bilenler cevaz yazsın

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    15

Alıntı daydreamer913 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar mrb, abd ye geleli 4 gün oldu ve bir sorunumk var:

merkeze uzak bi tatil beldesinde çalışıyorum ve önemli yerler hep uzakta ve bildiginz üzre araba olmayınca da ulaşım imkansız nerdeyse. işveren ssn almamızı istemiyor. kaç defa söyledik hep geçiştirdi o çıkana kadar siz gitmiş olursunz diyor. ulaşımdan dolayı kendimiz de gidemiyoruz.ve diğer çalışanlarının da izni yok sanırım :S
    peki bu durumda benm başıma ne gelir? bunda ben de suçlu sayılıyor muyum? bide banka hesabıda açtırmadı parayı elden veriyor. çok mu güvenliksizim şu anda usa da mesela istediği zaman çıkarabilir mi ve sözleşmeye uymazsa ne olur? yaniş bunların ssn ile ilgisi varmı
    lütfen bilenler cevaz yazsın
    arkadaşım bu durumu danışmanlık şirketine bir maille bildir ne yapman gerektiğini sor... yanlış bilmiyorsam SSN olmadan kaçak işçi konumundasın.... vergi iade flnda alamazsın...

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Alıntı Aysin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaşım bu durumu danışmanlık şirketine bir maille bildir ne yapman gerektiğini sor... yanlış bilmiyorsam SSN olmadan kaçak işçi konumundasın.... vergi iade flnda alamazsın...
    danışmanıma göre herşey için hava hoş. daha iyiymiş vergi ödemezmişim de alamazmışım da. zaten banka hesabı da açtırmadı parayı elden veriyor.

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    15

danışmanıma göre herşey için hava hoş. daha iyiymiş vergi ödemezmişim de alamazmışım da. zaten banka hesabı da açtırmadı parayı elden veriyor.

işvereninle ilgili senn ilk izlenimlerin nasıl ? parayı günlük mü veriyor ?

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

işvereninle ilgili senn ilk izlenimlerin nasıl ? parayı günlük mü veriyor ?
    işveren gerekenden fazla iyi davranan bi kadın bu da beni şüphelendiriyor. karşıladı yemeğe götürdü ve evimize yiyecek falan alıyo 2 güne bir. bi de her gün işe getirip götürüyo bizi. ama garsonluk yapmama ragmen tips + saati 7.25 yapmak yerine tipsleri düşüp günün sonunda elimize veriyor. nasıl iş anlayamadım yani tipleri vermemiş sayılıyor

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

ha bide dün ssn almamız şart dedik diye daha da bi iyi davrandı restoranda eliyle kahvaltı hazırlayıp müşteri gibi masada yedirdi. mutfakta da değil yani. gerçekten şok bi durumdayım yani. kaçak çalıştırması onun için de tehlikeli değil mi...offfff

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    15

işveren gerekenden fazla iyi davranan bi kadın bu da beni şüphelendiriyor. karşıladı yemeğe götürdü ve evimize yiyecek falan alıyo 2 güne bir. bi de her gün işe getirip götürüyo bizi. ama garsonluk yapmama ragmen tips + saati 7.25 yapmak yerine tipsleri düşüp günün sonunda elimize veriyor. nasıl iş anlayamadım yani tipleri vermemiş sayılıyor

genellikle garsonlar saatlik 2 dolar civarı+tip ücretle çalışıyor
    senn bi saatte toplayacağın tip ortalama 10-12 doları buluyodur.. kadın sizin üzerinizden para kazanıyor gibi geldi bana.. kadın restoranın sahibimi yoksa müdürü işletmecisi fln mı ? bence iş olduğu sürece ve kadınla aranda bir problem olmadığı sürece işten çıkaracağını sanmıyorum düşük ücretten çalıştırıyor seni çıkarsa bu ücretle yerine eleman bulamaz..... günde kaç saat çalışıyorsun ?

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    15

ha bide dün ssn almamız şart dedik diye daha da bi iyi davrandı restoranda eliyle kahvaltı hazırlayıp müşteri gibi masada yedirdi. mutfakta da değil yani. gerçekten şok bi durumdayım yani. kaçak çalıştırması onun için de tehlikeli değil mi...offfff
    şikayet fln etseniz kadının başını yakarsınızz.. orda işler TRdeki gibi yürümüyor...

Site Yöneticisi
    Tecrübe Puanı
    10

kardesim ssn siz calismak kacak calismaktir.. siz bence ilk firsatta ssn ofisine gidin araba kiralayin ilk off gununuzde en yakin ofise gidin basvurun. gerisi onemli degil. sizi ssn siz sansin isveren. daha iyi de sayilabilir vergi kesilmez ucretinizden. geri alma derdiniz de olmaz. geri almaya kalksaniz gelecek mart nisan gibi %80 i anca aliyorsun.. ama dedigim gibi isverene kesinlikle soylemeden ssn cikartin ilk off gununuzde.. ilerisi icin cok lazim olabilir ssn..

Site Yöneticisi
    Tecrübe Puanı
    10

son olarak sunu da ekleyim sizi isten filan cikartamaz hatta elinizde bir koz var eger ki kovmaya kalkarsa siz de bunca zaman ssn aldirmadigini kacak calistirdigini polise soyleyeceginizi soyleyin olsun bitsin ama isveren kotu davranmadigi surece bu karti oynamayin isler iyi gidiyormus dha ne istiyorsunuz kadin servis yapiyor size yiyecek aliyormus.. birtek sizin su tip leri anlamadim gun sonunda nerden dusuyor nasil oluyor o olay.?

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

genellikle garsonlar saatlik 2 dolar civarı+tip ücretle çalışıyor
    senn bi saatte toplayacağın tip ortalama 10-12 doları buluyodur.. kadın sizin üzerinizden para kazanıyor gibi geldi bana.. kadın restoranın sahibimi yoksa müdürü işletmecisi fln mı ? bence iş olduğu sürece ve kadınla aranda bir problem olmadığı sürece işten çıkaracağını sanmıyorum düşük ücretten çalıştırıyor seni çıkarsa bu ücretle yerine eleman bulamaz..... günde kaç saat çalışıyorsun ?
    valla gerçekten kafam karıştı ne hesap kaldı ne kitap.. kadın direk buranın sahibi ve günde 8 saat çalışıyorum. hımm bilmiyordum 2+tip çalışıldığını. bu durumda normal işler gibi 7.25 artı tip çok fahiş oluyo zaten. yani aslında tipleri veriyo günün sonunda ama (7.25*8)-tip kadar da sonra verecem diyor. eminim senn de kafan karıştı ama şu an türkiyedeysen ve o saatte bnmle ilgileniyorsan teşekkür ederim

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Alıntı ozgursum Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kardesim ssn siz calismak kacak calismaktir.. siz bence ilk firsatta ssn ofisine gidin araba kiralayin ilk off gununuzde en yakin ofise gidin basvurun. gerisi onemli degil. sizi ssn siz sansin isveren. daha iyi de sayilabilir vergi kesilmez ucretinizden. geri alma derdiniz de olmaz. geri almaya kalksaniz gelecek mart nisan gibi %80 i anca aliyorsun.. ama dedigim gibi isverene kesinlikle soylemeden ssn cikartin ilk off gununuzde.. ilerisi icin cok lazim olabilir ssn..

ulaşım yok ki üstelik taxi de görmedim ama bunu yapıcam bi şekilde teşekkür ederim. anlayamadığım şey normalde işveren o olmazsa almaz öğrenciyi git başvur numaranı getir der. bunu çıkarmamakla çıkarı ne onu anlamıyorum...

Site Yöneticisi
    Tecrübe Puanı
    10

Turkiye de isverenler neden kacak eleman calistiriyorsa nedeni bu bir suru vergisi var gerci cogunu sizin maastan kesiyorlar ama olsun, bir de kadinin dedigi gibi gercekten gec geliyor kartlar ama siz yine de ilk off gun de araba kiralayip gidin cok zor degildir araba kiralamak bir gun kiyin paraya

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

son olarak sunu da ekleyim sizi isten filan cikartamaz hatta elinizde bir koz var eger ki kovmaya kalkarsa siz de bunca zaman ssn aldirmadigini kacak calistirdigini polise soyleyeceginizi soyleyin olsun bitsin ama isveren kotu davranmadigi surece bu karti oynamayin isler iyi gidiyormus dha ne istiyorsunuz kadin servis yapiyor size yiyecek aliyormus.. birtek sizin su tip leri anlamadim gun sonunda nerden dusuyor nasil oluyor o olay.?
    burası tatil yeri ve inanılmaz zenginlerle dolu biyer aslında işçiye ihtiyaç duyulan bi yer. kadının bizi kaçırmak istemediği aşikar , nereye istersenz götürürüm diyo ama ne hikmetse ofise bi türlü götüremio, neyse para da şu şekilde dönüyo:

kimin hangi masaya baktığı ve kaç para hesap olduğu tip i falan herşeyi belli oluyor fişlerde. günün sonunda bakıyor tek tek. hesapların net parasını istiyor bizden.yani kendi net karını. ( karttan çekilmişse ayrıca topluyor tabiki onu veremiyorz)

sonra geri kalan para senin diyor. üstüne de 7.25 * 8 saat olana kadar tamamlıcam diyor.

valla karışık işte

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    15

valla gerçekten kafam karıştı ne hesap kaldı ne kitap.. kadın direk buranın sahibi ve günde 8 saat çalışıyorum. hımm bilmiyordum 2+tip çalışıldığını. bu durumda normal işler gibi 7.25 artı tip çok fahiş oluyo zaten. yani aslında tipleri veriyo günün sonunda ama (7.25*8)-tip kadar da sonra verecem diyor. eminim senn de kafan karıştı ama şu an türkiyedeysen ve o saatte bnmle ilgileniyorsan teşekkür ederim
    2 tarafta durumdan memnunsa sorun olmayabilir aslında... tipleri sonradan verme durumu yalan olabilir.... garsonlar tipi direk cebine atar normalde TR'deyim temmuzda gelicem ben de gün sayıyorum... final dönemi uyku tutmadı takılıyorum burda bişi değil umarım yardımcı olabiliyorumdur.. bizde bir şeyler öğrenmeye çalışıyoruz bu şekilde 8 saatte 58dolar. bu ücreti değil sadece tipini alsan daha çok yapar herhalde... her gün SSN çıkarmanızın gerekli olduğunu söyleyin.. hergün özel muamele görün o zmn

Turkiye de isverenler neden kacak eleman calistiriyorsa nedeni bu bir suru vergisi var gerci cogunu sizin maastan kesiyorlar ama olsun, bir de kadinin dedigi gibi gercekten gec geliyor kartlar ama siz yine de ilk off gun de araba kiralayip gidin cok zor degildir araba kiralamak bir gun kiyin paraya
    benm geçn sene SSN kartım 10 günde çıkmıştı... arkadaşın dediği yerde araba kiralayacak yer bile olmayabilir

Site Yöneticisi
    Tecrübe Puanı
    10

ya benim anladigim olay su isveren size sabit bir saatlik ucret odemiyor tiplerden odeme yapiyor.. ama sunu da soyluyor eger ki tipler 7.25 *8 = 58 dolar etmezse ustunu size tamamliyor. yani gunluk 58 dolara calisiyorsunuz. ancak benim merak ettigim olay su diyelimki gunluk tiplerininz 58 nin ustunde olursa yine de 58 mi veriyor yoksa tiplere karismiyor mu
    Konu ozgursum tarafından (08-06-2011 Saat 07:10 AM ) değiştirilmiştir.

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    15

burası tatil yeri ve inanılmaz zenginlerle dolu biyer aslında işçiye ihtiyaç duyulan bi yer. kadının bizi kaçırmak istemediği aşikar , nereye istersenz götürürüm diyo ama ne hikmetse ofise bi türlü götüremio, neyse para da şu şekilde dönüyo:

kimin hangi masaya baktığı ve kaç para hesap olduğu tip i falan herşeyi belli oluyor fişlerde. günün sonunda bakıyor tek tek. hesapların net parasını istiyor bizden.yani kendi net karını. ( karttan çekilmişse ayrıca topluyor tabiki onu veremiyorz)

sonra geri kalan para senin diyor. üstüne de 7.25 * 8 saat olana kadar tamamlıcam diyor.

valla karışık işte
    tipler sana kalıyor yani ? ve aldığın tip 7.25*8=58in altındaysa aradaki farkı kadın ücret olarak ödeyeceğini söylüyor.. anladığım bu yani kadın size bir çeşit saatlik sabit ücret veriyor...... aldığın tipler 58 in altında mı peki ?

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

[QUOTE=Aysin;145263]2 tarafta durumdan memnunsa sorun olmayabilir aslında... tipleri sonradan verme durumu yalan olabilir.... garsonlar tipi direk cebine atar normalde TR'deyim temmuzda gelicem ben de gün sayıyorum... final dönemi uyku tutmadı takılıyorum burda bişi değil umarım yardımcı olabiliyorumdur.. bizde bir şeyler öğrenmeye çalışıyoruz bu şekilde 8 saatte 58dolar. bu ücreti değil sadece tipini alsan daha çok yapar herhalde... her gün SSN çıkarmanızın gerekli olduğunu söyleyin.. hergün özel muamele görün o zmn

aynenn koz oldu elimizde yani o derece. hatta işte dün söyledik de kahvaltı servisinden sonrada baş şef gelip (o da arkadası zaten ) bu akşam sizi beyzbol maçına götüreyim dedi yani şuan durum iyide ama başıma neler gelebilir diye merak ettim mesela yakalansam sınır dışı mı edilirim. yada banka hesabı açtıracam kendim onun için falan gerekir mi??

tam komedi görmeniz lazım ama ciddiyeti de buyuk.

Site Yöneticisi
    Tecrübe Puanı
    10

bazi bankalar ssn istiyorlar ama siz onlara work and travel ogrencisi oldugunuzu ve ssn ye basvurdugunu anca 1 ay sonra kartin gelecegini soyleyin. dolayisiyla ssc olmadigindan hesabinizi acacaklardir..

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    15

geçen sene SSN çıkmadan banka hesabına başvurmuş ve açtırmıştık..... geçn sene bir arkadaşım aynı snn durumunda günde 7saat 50 dolar ücretle çalıştı yakalanmadı sınırdışı edilmedi bi şikayet olmadığı sürece sıkıntı olacağını düşünmüyorum... bence başı yanması gereken siz değil iş veren olur... madem öyle eğlenmeye bakın tadını çıkarın birazda...
    Konu Aysin tarafından (08-06-2011 Saat 07:27 AM ) değiştirilmiştir.

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

ya benim anladigim olay su isveren size sabit bir saatlik ucret odemiyor tiplerden odeme yapiyor.. ama sunu da soyluyor eger ki tipler 7.25 *8 = 58 dolar etmezse ustunu size tamamliyor. yani gunluk 58 dolara calisiyorsunuz. ancak benim merak ettigim olay su diyelimki gunluk tiplerininz 58 nin ustunde olursa yine de 58 mi veriyor yoksa tiplere karismiyor mu
    daha dün ve ondan önceki gün çalıştım. ilk günüm eğitimdi. yani bi tek dün çalıştım. ozaman da aynen böyle söyledi. analizin çok doğru yani. yani biz tip li bi işte değil normal günlük 58 dolarlık bi işte çalışıyor gibiyiz. ama 58 i geçerse de vereceğini söyledi.

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

tipler sana kalıyor yani ? ve aldığın tip 7.25*8=58in altındaysa aradaki farkı kadın ücret olarak ödeyeceğini söylüyor.. anladığım bu yani kadın size bir çeşit saatlik sabit ücret veriyor...... aldığın tipler 58 in altında mı peki ?
    daha dün ilk günüm olduğu için ve çok canlı olmadığı için altındaydı. ilerleyen zamanlarda geçer die umuyorum.

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

ha bu arada şimdi aklıma geldi ev de onun evi ondan da sözleşmede haftalık 100 $ yazmasına rağmen almayacam dedi . ben sesimi çıkarmıyım en iyisi ssn ye. bişey olursa da bye bye usa derim

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    15

ha bu arada şimdi aklıma geldi ev de onun evi ondan da sözleşmede haftalık 100 $ yazmasına rağmen almayacam dedi . ben sesimi çıkarmıyım en iyisi ssn ye. bişey olursa da bye bye usa derim
    bir sorun olmaz inş hatta şanslı olduğunu bile düşünebilirsin.. kira büyük bir masraf.. seneye bende mi orda çalışsam ne yapsam

Site Yöneticisi
    Tecrübe Puanı
    10

kardesim gerek yok ses cikarmaya bence amerikada o kadar cok kacak kisi var ki senin en azindan j1 yani calisma vizen var millet ogrenci vizesiyle calisiyor haklari olmamasina ragmen hatta her tarafta vizesiz kacak gocmenler calisiyor ondan sorun etme cok fazla durumun gayet iyi ayda 400 dolar tasarruftasin iyi calis gozune gir patronun cok saat al bu kadar basit .,

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

bir sorun olmaz inş hatta şanslı olduğunu bile düşünebilirsin.. kira büyük bir masraf.. seneye bende mi orda çalışsam ne yapsam

valla sadece okyanusta yüzerim bide bisiklette etrafı dolaşırım diyorsan gel başka yapacak bişe yok çünkü kadının derdi de bu zaten kaçmayalım die sevdirmeye çalışıyo bence

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

kardesim gerek yok ses cikarmaya bence amerikada o kadar cok kacak kisi var ki senin en azindan j1 yani calisma vizen var millet ogrenci vizesiyle calisiyor haklari olmamasina ragmen hatta her tarafta vizesiz kacak gocmenler calisiyor ondan sorun etme cok fazla durumun gayet iyi ayda 400 dolar tasarruftasin iyi calis gozune gir patronun cok saat al bu kadar basit .,

evet doğru söylüyorsun kaçaklık konusunda öyle yapayım artık

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

süpermiş ya ama ben sizin yerinizde olsam derim ki benim paraya ihtiyacım olduğu için çalışmaya geldim ve eğer durumunuz böyleyse overtime çalışmak istiyorum münkün mü gibi teklifler yapıp daha fazla çalışma imkanınız olabilir sonuçta otel ve 24 saat çalışılabilecek biryer

Üstad
    Tecrübe Puanı
    21

hocam bence gayet güzel sesini çıkarma kadın kira almıyıyor size yemek veriyor arabaylada istediğiniz yere götürüyor bence herşey mükemmel böyle devam edin bu arada nerde çalışıyorsun hangi eyalette
    ya olduğun gibi görün yada gözüme görünme!!!

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

Bence de iş iyi gibi duruyor. Daha fazla kazanabilirsin. Hem kadın gezdiriyormuşta sizi. Bende arkadaşlara katılıyorum...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)